مطالعه دیگری تأثیر خمیردندان حاوی غلظت بالای ژل صورت آلوئه ورا را بر کاهش پلاک و التهاب لثه ارزیابی کرد. 15 نفر در این مطالعه تصادفی دوسوکور شرکت کردند.
شرکت‌کنندگان غیرسیگاری بودند، با علائم ژنژیویت (شاخص خونریزی 30%) و بدون علائم پریودنتیت. آزمودنی ها به مدت سه دوره 6 ماهه پیگیری شدند که در طی آن از خمیردندان آلوئه ورا یا خمیر دندان کنترل استفاده کردند.
کاهش معنی‌دار آماری و بالینی در حدود 20 درصد از شاخص‌های پلاک و ژنژیویت در پایان کارآزمایی بالینی در مقایسه با مقادیر پایه وجود داشت.
اما تفاوتی بین ژل آلوئه ورا خوراکی و خمیردندان شاهد وجود نداشت. نتیجه گیری شد که در بیمارانی که انگیزه بهبود عادات بهداشت دهان و دندان خود را داشتند، استفاده از خمیردندان حاوی آلوئه ورا در مقایسه با خمیردندان شاهد هیچ اثر اضافی بر پلاک و التهاب لثه نشان نداد.
در حال حاضر باندهای مخصوص طبی (SaliCept Patch) برای استفاده داخل دهانی پس از کشیدن دندان در دسترس هستند. پچ SaliCept یک پچ یخ زده است که حاوی هیدروژل آسمانان (آزمایشگاه های کارینگتون) است که از ژل داخلی شفاف آلوئه ورا به دست می آید.
در سال 2002، یک ارزیابی گذشته نگر از سوابق 587 بیمار (1031 سوکت) انجام شد که محل استخراج آنها با ژلفوم آغشته به کلیندامایسین درمان شده بود. یک کارآزمایی آینده نگر انجام شد که در آن 607 بیمار (1064 سوکت) 2 پچ SaliCept را بلافاصله پس از استخراج قرار دادند.
نتایج نشان داد که 78 سایت از 975 سایت (8.0٪) در گروه gelfoam AO را توسعه دادند، در حالی که تنها 11 سایت از 958 سایت (1.1٪) در گروه SaliCept AO را توسعه دادند.
تجزیه و تحلیل بیشتر از تمام محل های استخراج ژل الوئه ورا خالص نشان داد که بروز AO در گروه ژل فوم 7.6٪ در مقایسه با 1.1٪ در گروه درمان شده با SaliCept بود.
بنابراین، نتیجه گیری شد که پچ SaliCept به طور قابل توجهی بروز AO را در مقایسه با  ژل آلوئه ورا خارجی فوم آغشته به کلیندامایسین کاهش می دهد.
 • منابع:
  1. Aloe vera: An Ancient Herb for Modern Dentistry—A Literature Review
 • تبلیغات: 
  1. کشف شیرآلات دوره سلجوقیان!
  2. می توانید با مسیر درست پولدار شوید
  3. با مصرف چیپس میوه آرامش داشته باشید
  4. پشت پرده ناپدید شدن 38 تن نارنگی از انبار بهنمیر چه بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *