ماسه‌سنگ‌های ساختمان‌های ادینبورگ عموماً منشأ رودخانه‌ای یا بادی دارند. بسیاری از معادن محلی آرنیت‌های کوارتز رودخانه‌ای تولید می‌کردند.

ماسه‌سنگ‌های بالغ از نظر کانی‌شناسی که عمدتاً از دانه‌های کوارتز سیمانی شده با کوارتز یا کلسیت تشکیل شده بودند. به طور معمول، این ماسه سنگ ها تقریباً سفید یا خاکستری کم رنگ در فاصله ظاهر می شوند.

برخی از ماسه‌سنگ‌های محلی به‌عنوان لیتارنیت دسته‌بندی می‌شوند که حاوی نسبتی از انواع قطعات سنگی (سنگ) هستند.

سنگ در یک معدن ممکن است تنوع قابل توجهی در رنگ، بافت، ضخامت بستر، سختی و توانایی مقاومت در برابر هوا داشته باشد.

رنگ  سنگ ساختمانی شیراز به قطعات سنگی و مواد کربنی موجود بستگی دارد. ماسه‌سنگ‌هایی با محتوای کربن یا آرژیل (کانی رسی) بالا ممکن است خاکستری تیره یا قهوه‌ای باشند.

انواع لیتارنیت ها (ماسه سنگ های آرژیلاسه) از طریق از بین رفتن پوست های سطحی یا روکش ها مستعد شکست هستند.

تنوع رنگ  سنگ گرانیت نهبندان بادوام را می توان با ارجاع به معادن سابق مانند سنگ های Hailes و Craigleith به خوبی نشان داد. در Hailes، تخت‌های پایینی، که برای قلوه‌کاری استفاده می‌شد، خاکستری تیره بود، در حالی که تخت‌های بالایی به رنگ صورتی و رنگین بود.

همچنین بستری از سنگ “آبی مایل به خاکستری” و مقدار کمی سنگ تراورتن کرمی مناسب برای آشلر وجود داشت. برای تولید سنگ های یکنواخت، مانند Binny، Uphall، می توان به معادن دیگری نیز اعتماد کرد.

سنگ جگر خاکستری بسیار سیلیسی، عظیم و خاکستری کریگلیت ممکن است حاوی لکه های کربنی خاکستری تیره باشد که در ستون های ظریف بنای یادبود ملی، تپه کالتون و کلیسای سنت اندرو و سنت جورج مفید است. ]، خیابان جورج

ماسه‌سنگ‌های رنگ روشن، که در راولستون کار می‌کردند، گاهی اوقات حاوی سنگ‌آهن بودند که علاوه بر نامناسب بودن، در هنگام هوازدگی سنگ چینی الیگودرز را ضعیف می‌کنند. در برخی از معادن مدرن، به دلیل وجود لیمونیت، لکه‌های رنگی یکی از ویژگی‌های سنگ است که به عنوان مثال در ماسه‌سنگ خاکستری مایل به زرد روشن استخراج شده از معدن Newbigging که اخیراً بازگشایی شده است.

 • منابع:
  1. Building stones of Edinburgh: geological characteristics of building stones
 • تبلیغات: 
  1. بیماری نادری که با استفاده ی تیغ برای شما پیش خواهد آمد!
  2. مرجع خرید زغال سنگ صادراتی
  3. تاریخچه هنری فرش اروپا
  4. معرفی گیاهان دارویی جوان کننده بدن!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *