برخی از قالی‌های سنتی شرقی هنوز هم تولید می‌شوند که شامل رنگ‌های عمیق، غنی و نقوش پیچیده ایرانی، رنگ‌های روشن‌تر و شکل‌های متعارف ترکیه آسیایی، طرح‌های ساده‌تر و رنگ‌آمیزی‌های ابتدایی ترکستان و قفقاز، و زیور نمادین چین است.

تعداد محدودی از فرش ابریشم دستباف اروپایی، هم Aubussons (ملیله) و هم Savonneries (پرز)، در حال حاضر در اکثر کشورهای غربی ساخته می شود.

فرش‌های تجاری مدرن بر روی ماشین‌های پیچیده و بسیار تخصصی بافته می‌شوند که پیشرفتی از دستگاه بافندگی بیگلو است.

فرش بروکسل دارای یک تار و پود کتانی است که با انبوهی از نخ‌های پود به‌وسیله سیم‌ها به صورت حلقه‌هایی کشیده شده است.

بسته به تعداد ماسوره‌هایی که نخ‌های تار رنگ‌های مختلف را حمل می‌کنند، فرش دستباف مشهد به آن سه، چهار یا پنج قاب می‌گویند. Tapestry Brussels یک نوع تک قاب ارزان قیمت است، چه با نخ چاپ شده و چه به صورت تکه ای.

ویلتون بر اساس همان اصل ساخته شده است، با این تفاوت که حلقه هایی که شمع را تشکیل می دهند، همانطور که در جای خود بافته می شوند، بریده می شوند.

مخمل معادل ملیله بروکسل با برش شمع است. Axminster، از نظر اثر مشابه شرقی، از رنگ‌های نامحدود در طراحی و تولید فرش دستبافت 6 متری ساخته شده بر روی ماشین‌هایی استفاده می‌کند که تافت‌ها را یک رنگ در یک زمان حلقه می‌کنند و سپس پود را در اطراف آنها قفل می‌کنند.

شنیل یا شنیل آکسمینستر در دو مرحله ساخته می شود. ابتدا نخ شنل یا به اصطلاح خز را درست می‌کنند، سپس آن را تا می‌کنند و اتو می‌کنند تا الیاف پشمی فرش ماشینی مشهد مانند یک حاشیه در امتداد زنجیره‌ای پنبه‌ای یا کتان باشد.

سپس این خز به پشتوانه ای محکم از کتانی با چرت زدن روی سطح بافته می شود.

 • منابع:
  1. Carpet Types and Modern Manufactures
 • تبلیغات: 
  1. ماهی با پولک های مرواریدی در دریای خزر!
  2. راه حل هایی برای آسان شدن راه مهاجرت به آمریکا

  3. مردی که روزانه یک کیلو چرم می خورد

  4. با خوردن سیب صاحب فرزند دختر شوید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *